WYSZUKAJ:

noweswiatlo.pl

Architektura

RSS
29 Czerwca 2016

Butterfly Pavilion

Architektura w państwach arabskich nie jest wcale tak konserwatywna, jakby mogło się wydawać. W wielu krajach na Bliskim Wschodzie coraz częściej możemy zaobserwować niecodzienne budowle – jedną z nich jest ukończony w grudniu 2015 roku Butterfly Pavilion w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

czytaj dalej >
22 Czerwca 2016

Muzyczny budynek

Azjatycki design przykuwa uwagę swoją oryginalnością. Jednym z najdziwniejszych, a zarazem najciekawszych budynków świata jest chińska budowla Piano Shaped Building. Bryła budynku składa się z ogromnego czarnego fortepianu oraz przezroczystych skrzypiec.  

czytaj dalej >
15 Czerwca 2016

Geometryczne M2

Wietnam słynie z wyjątkowych krajobrazów. W wielu miejscach zobaczyć można oryginalne budynki takie jak ten w Ho Chi Minh City.

czytaj dalej >
08 Czerwca 2016

Przejrzysta przestrzeń

Naturalne światło jest najlepsze. A dlaczego powinniśmy je docenić? Z dwóch względów – oszczędność energii elektrycznej, a więc troska o środowisko i zgodność z nowymi trendami. W kanadzie powstał niezwykły, bliźniaczy dom w ekologicznym stylu.

czytaj dalej >
31 Maja 2016

Gigantyczne schody

W centrum Rotterdamu stanęło gigantyczne rusztowanie, które pełni funkcję schodów. Konstrukcja prowadzi aż na dach Groothandelsgebouw, czyli znanego pomnika, z którego można podziwiać wspaniałe widoki. 

czytaj dalej >
25 Maja 2016

Dom energooszczędny

Moda na ekologiczny styl życia opanowała już cały świat! Oprócz spożywania posiłków z naturalnych produktów i noszenia ekologicznych skór, buduje się także domy, które nie potrzebują dodatkowego zasilania, gdyż korzystają z energii słońca. 

czytaj dalej >
18 Maja 2016

Domek na skale

W miejscowości Larvik w Norwegii powstał unikalny budynek, który wygląda jakby został przymocowany do skały. Nie tylko prezentuje się fantastycznie, lecz także zapewnia idealny wypoczynek po ciężkim tygodniu. 

czytaj dalej >
11 Maja 2016

Domek w rozmiarze XXL

Inspiracją do stworzenia tej nietypowej budowli była chęć przeniesienia się do czasów dzieciństwa. Dzięki połączeniu sił biur projektowych Saperlipopette Les Architectes i Martial Marquet powstała realizacja o zaskakująco dużym formacie.  

czytaj dalej >
04 Maja 2016

Pikselowe SPA

W dobie olbrzymiej konkurencji rynkowej, jednym z wyróżników prowadzonej działalności może być np. oryginalna architektura budynku. W Chinach istnieje ośrodek SPA, który z zewnątrz przypomina świat prosto z gier komputerowych. 

czytaj dalej >
27 Kwietnia 2016

Dom Zyg-Zag

Domy o pospolitych kształtach powoli odchodzą już do lamusa. Gorącym trendem w architekturze jest projektowanie budynków, które zaskakują formą. Na północy Portugalii powstał dom, którego kształt uwarunkowało górzyste ukształtowanie powierzchni. 

czytaj dalej >
20 Kwietnia 2016

Smocza jama

Ten niezwykły okaz współczesnej architektury powstał na ścianie klifu w Hiszpanii. Intrygująca, falująca linia budynku tworzy dach domu, którego okna wychodzą na piękny krajobraz morza Śródziemnego. Autorem tak oryginalnego domu jest GilBartolome Architects. 

czytaj dalej >
13 Kwietnia 2016

Winnica z pięknym widokiem

W północnej Austrii powstała winnica, która kusi zwiedzających nie tylko szerokim wyborem doskonałych win, ale także ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. Studio March Gut stworzyło na dachu budynku taras widokowy umożliwiający gościom podziwianie plantacji winorośli. 

czytaj dalej >
05 Kwietnia 2016

Dom wśród drzew

Drzewo w domu czy dom na drzewie? Ten przeszklony budynek to dzieło młodego architekta z Kazachstanu, Aibeka Almassova. W taki niekonwencjonalny sposób zrealizował marzenie swojego klienta o domu z dala od miasta, w którym mógłby odpocząć w zgodzie z naturą. 

czytaj dalej >
30 Marca 2016

Dom jak wzgórze

W miastach i poza nimi powstają coraz odważniejsze architektonicznie budowle. Przykładem projektu, który zaskakuje swoją formą, jest nowy dom zlokalizowany w jednej z belgijskich miejscowości. 

czytaj dalej >
23 Marca 2016

Miejsce jak ze snów

Czy myśleliście kiedyś o miejscu tak pięknym, że aż nierealnym? Na pewno! Na Malediwach istnieje ośrodek wypoczynkowy, który swoich turystów zabiera wręcz do nieba, oferując piękne widoki i relaks nie z tej ziemi. 

czytaj dalej >
16 Marca 2016

Kolorowe przedszkole

Elewacja, która zmienia kolory w zależności od upodobań maluchów? Nic prostszego! W Ljublijanie na Słowenii istnieje przedszkole, którego nawet fasada stanowi idealne tło do zabawy i rozwijania umiejętności projektowania przestrzennego.  

czytaj dalej >
09 Marca 2016

Apartament ponad głowami

Taka konstrukcja przywodzi na myśl same miłe wspomnienia. Teraz nieco udoskonalonym, dziecięcym światem mogą się cieszyć także dorośli. Belgijska firma Trees and People , stworzyła projekt mobilnego domku na drzewie, który nie wywiera wpływu na środowisko naturalne. 

czytaj dalej >
02 Marca 2016

Dom wykuty w skale

Chyba nie da się już mieszkać bliżej natury! W Anglii, w Worcestershire powstał dom wypoczynkowy, który jest dosłownie wykuty w skale, a jego historia sięga nawet siedmiuset lat wstecz. Jaskinie własnoręcznie odrestaurował właściciel Angelo Mastropietro.

czytaj dalej >
24 Lutego 2016

Hotel zanurzony w zieleni

Jednym z gorących trendów w nowoczesnej architekturze jest tworzenie zabudowań jak najbardziej przyjaznych naturze, które jednocześnie dają człowiekowi możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą. Hotel zaprojektowany przez grupę projektantów z Penda znajduje się w Chinach i nawet w najmniejszym stopniu nie ma szkodliwego wpływu na środowisko. 

czytaj dalej >
17 Lutego 2016

Romans tradycji z nowoczesnością

Czy osiemnastowieczna zabytkowa angielska chata może stać się przykładem na nowoczesną architekturę? Ależ oczywiście! Wystarczy dobudować do niej modernistyczną kuchnię, zaprojektowaną przez Alexa Saint’a z Kitchen Architecture. Cóż za piękny kontrast! 

czytaj dalej >
10 Lutego 2016

Ukłon w stronę tradycji

Odwołania do tradycji to częsty element współczesnych projektów architektonicznych. Naturalne materiały, takie jak drewno lub kamień są ujmowane w ramy nowoczesnego designu, tworząc całość, która harmonizuje z otoczeniem. Taki charakter ma AP House zaprojektowany przez Rocco Boromini Architects.

czytaj dalej >
03 Lutego 2016

Oaza inspiracji

Osoby zajmujące się sztuką potrzebują wyciszenia, koncentracji i skupienia. Otoczenie ma ogromne znaczenie w procesie tworzenia i wpływa bezpośrednio na efektywność pracy. Powinno inspirować i pobudzać wyobraźnię, nie rozpraszając przy tym uwagi artysty. Gdzie znaleźć takie miejsce? Najlepiej samemu je sobie stworzyć!

czytaj dalej >
27 Stycznia 2016

Diament wśród uczelni

Studenci tej uczelni mogą pochwalić się, że uczą się we wnętrzu prawdziwego diamentu architektonicznego. Uniwersytet w Shieffield zachwyca nie tylko wyszukaną elewacją i ciekawą bryłą budynku, ale także niezwykle nowoczesnym wnętrzem. 

czytaj dalej >
20 Stycznia 2016

Piramida widokowa

U brzegu jeziora Loch Lomond w Szkocji można podziwiać niezwykłe zjawisko architektoniczne. Projekt tarasu widokowego w formie trójkąta wygrał w konkursie rządowym. 

czytaj dalej >
13 Stycznia 2016

Wąski dom

Kształty domów stają się coraz bardziej zaskakujące, a ich projektanci udowadniają, że w architekturze nie ma żadnych ograniczeń. U podnóża Alp powstał wypoczynkowy dom, który intryguje swoją wąską bryłą. 

czytaj dalej >
06 Stycznia 2016

Wycieczka do Śródziemia

Zapewne wielu oglądając w kinie sagę „Władca Pierścieni” miało przez chwilę nieodpartą chęć zamieszkania w przytulnym, pokrytym gęstym mchem domku Hobbitów. Teraz to marzenie może stać się rzeczywistością, a wszystko dzięki firmie Green Magic Homes.

czytaj dalej >
30 Grudnia 2015

Szwajcarski hotel na palach

Hotel Palafitte położony nad malowniczym jeziorem Neuchâtel w Szwajcarii powstał jako część szwajcarskiego pawilonu Expo w 2002 roku, jednak dzięki swojemu niezaprzeczalnemu urokowi i ciekawemu designowi, zagościł nad brzegiem tego pięknego jeziora na stałe.

czytaj dalej >
23 Grudnia 2015

Świat kontenerów

Naturalne katastrofy, konflikty zbrojne, a czasem zwykły traf losu sprawia, że ludzie na całym świecie tracą dach nad głową. Rozwiązaniem mogą być… domy kontenerowe, które niewiele kosztują, a wyglądają naprawdę efektownie!

czytaj dalej >
16 Grudnia 2015

1 Undershaft

W dzielnicy finansowej Londynu ma powstać nowy budynek ‘1 Undershaft', drugi pod względem wielkości obiekt w stolicy Wielkiej Brytanii. Eric Parry Architects ujawnił projekt biurowca, który liczy 73 piętra i charakteryzuje się oryginalnym designem.

czytaj dalej >
09 Grudnia 2015

Dom jak góra

Pośród malowniczych krajobrazów Alp Szwajcarskich powstał nowy dom jednorodzinny projektu biura architektonicznego z Mediolanu JM Architecture. Ze względu na specyficzne ubarwienie elewacji wygląda jak olbrzymia skała i dosłownie „wtapia się” w górskie otoczenie.  

czytaj dalej >
02 Grudnia 2015

Copenhagen Gate

Projekt słynnego architekta Steven’a Holl’a w końcu doczekał się ustalenia daty swojej realizacji. Budowa dwóch wieżowców połączonych ze sobą za pomocą mostu zawieszonego na wysokości 65 metrów zaplanowana została na 2016 rok. 

czytaj dalej >
25 Listopada 2015

The Cedar Trees Tower

117 metrów i 36 pięter – tyle liczy wieżowiec będący połączeniem budynku mieszkalnego i lasu, którego budowa przewidziana jest w Szwajcarii na 2017 rok. Projekt włoskiego architekta Stefano Boeriego to kontynuacja idei „vertical forest” zrealizowanej w  Mediolanie, o której pisaliśmy w grudniu 2014 roku. 

czytaj dalej >
18 Listopada 2015

Trójkątny domek

Domki letniskowe często zaskakują oryginalną formą. Ostatnio architekt Leo Qvarsebo zbudował dla siebie i swojej rodziny domek wczasowy w Västerbyn w Szwecji, który z boku przypomina figurę trójkąta. 

czytaj dalej >
12 Listopada 2015

„Skalna” sauna

Szukając nowych, ciekawych rozwiązań architektonicznych, projektanci wychodzą często poza schematy myślenia. Sauna wbudowana w trudną do zagospodarowania skalistą linię brzegową przywodzi na myśl skalną grotę. 

czytaj dalej >
03 Listopada 2015

Betonowy dom

Szwajcarscy Architekci Wespi de Meuron Romeo opracowali projekt domu, który z wyglądu przypomina betonowy blok. Budynek został zaprojektowany z myślą o właścicielu biura projektowego – Jérôme’a de Meuron oraz jego rodzinie. 

czytaj dalej >
28 Października 2015

Dom 2w1

Piękne i oryginalne budynki można tworzyć poprzez łączenie nie tylko stylów, ale także i epok. Dom zbudowany na wzgórzu w Divčibare w Serbii czerpie zarówno z oryginalnego górskiego budownictwa, jak i nowoczesnych trendów w architekturze.

czytaj dalej >
22 Października 2015

Dom z „odzysku”

Okazuje się, że aby mieć piękny i nowoczesny dom wcale nie trzeba być bogaczem. Przy wykorzystaniu materiałów wtórnych australijscy projektanci z biura Archier stworzyli budynek, który zachwyca nie tylko designer, ale także wyjątkowym klimatem wnętrza. 

czytaj dalej >
14 Października 2015

Moonlight cabin

Australijscy architekci z Jackson Clements Burrows zaprojektowali dom z systemem przesłon chroniących go przed zmiennym klimatem. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza w suchym i ciepłym klimacie. Innowacyjny projekt został przygotowany dla rodziny mieszkającej na wybrzeżu Victoria w Australii. 

czytaj dalej >
09 Października 2015

Bambusowe wieżowce

Ten niesamowity, piętrowy las bambusowy być może powstanie w przyszłości w stolicy Wietnamu. Choć daje takie wrażenie, nie pełni funkcji przestrzeni rekreacyjnej, tylko mieszkalną. Studio Vo Trong Nghia Architects zaprojektowało wieżowce w taki sposób, by zapewniały mieszkańcom maksymalnie komfortowe warunki.

czytaj dalej >
30 Września 2015

Czarna chatka dla pisarzy

Ten lśniący, czarny obiekt powstał w rezydencjalnej części Oslo w Norwegii. Inwestorzy potrzebowali cichego schronienia, które pozwoli im się skupić na pisaniu książek. Asymetryczne ściany to celowy zabieg mający na celu dostarczyć mieszkańcom widoków przez duże przeszklenia, przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności.

czytaj dalej >
25 Września 2015

Pod baldachimem z roślin

W zachodniej Malezji powstała zaprojektował niezwykła przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców. Zaprojektowana przez zespół Garis Architects przestrzeń jest otulonym roślinnością miejscem wspólnotowych wydarzeń kulturalnych.

czytaj dalej >
18 Września 2015

Ziemne apartamenty w Australii

Niezwykły komples szeregówek o nazwie The great wall of WA zaprojektowany przez Luigi Roselli Architects to kolejny przykład na architekturę harmonijnie wkomponowaną w naturalny krajobraz. Kompaktowe domy wyglądaja dosyć surowo, jednak w środku skrywają luksusowe przestrzenie.

czytaj dalej >
11 Września 2015

Uzdrowisko w Busku-Zdroju

Ten nieprawdopodobny kompleks projektu pracowni architektonicznej 2mp ma powstać w Busku-Zdroju. Koncepcja zwyciężyła w konkursie organizowanym przez kielecki oddział SARP, a teraz ma szansę stać się symbolem miasta.

czytaj dalej >
04 Września 2015

Ekspresowy bufet

Na początek roku szkolnego prezentujemy ciekawą realizację bufetu szkolnego w kształcie tuby. Oryginalny obiekt powstał z prefabrykowanych elementów w zaledwie 90 dni.

czytaj dalej >
28 Sierpnia 2015

Witający dom

Przed drzwiami tego domu z całą pewnością nie trzeba kłaść wycieraczki z napisem „Witamy”. Cała elewacja pozdrawia zarówno gości, jak i przechodzących masywnym napisem „Hello”.

czytaj dalej >
21 Sierpnia 2015

Antysmogowa wieża

Duński projektant Daan Roosegaarde znalazł sposób na uwolnienie miast od smogu. W jego wizji czyste powietrze zapewnią czterometrowe wieże „wysysające” zanieczyszczenia wprost z powietrza.

czytaj dalej >
12 Sierpnia 2015

Z widokiem na Pacyfik

Chatka letniskowa ze spektakularnym widokiem na Pacyfik to dzieło firmy architektonicznej Pattersons. Niewielki, lecz malowniczy budynek na półwyspie Banksa pozwala odciąć się od rzeczywistości i niemal dotknąć błękitu oceanicznych wód.

czytaj dalej >
05 Sierpnia 2015

Rezydencja nad jeziorem Como

Casa Benedetti projektu włoskiego architekta Cesare Sala to kompleksowo zmodernizowany budynek, który na pierwszy rzut oka wyróżnia się z tradycyjnej zabudowy otaczającej jezioro Como. W efekcie prac powstał modernistyczny budynek o wzorowym standardzie energetycznym i funkcjonalnym układzie pomieszczeń.

czytaj dalej >
31 Lipca 2015

Casa Brutale

Idea domu umieszczonego w bezpiecznym wnętrzu ziemi inspirowała budowniczych już od początków cywilizacji, a teraz znalazła swoje odzwierciedlenie w niezwykle luksusowym i nowoczesnym projekcie greckiego biura Open Platform Architecture. Casa Brutale to przykład ascetycznej architektury zintegrowanej z klifowym krajobrazem, która czerpie z jego surowego piękna.

czytaj dalej >
24 Lipca 2015

Dom balansujący na krawędzi

W ramach cyklu Living Architecture w Anglii powstały bardzo nietypowe budynki. Można je wynajmować przez cały rok i czerpać doświadczenia z mieszkania w niezwykłym otoczeniu. Balancing Barn to przykład budynku, w którym żyje się na krawędzi…

czytaj dalej >
17 Lipca 2015

Nowy wieżowiec w Paryżu

Wszystko wskazuje na to, że w Paryżu zostanie wzniesiony pierwszy po 40 latach wieżowiec. Władze miasta wyraziły zgodę na budowę stuosiemdziesięciometrowego budynku w kształcie trójkąta, który będzie trzecim najwyższym obiektem w stolicy Francji, zaraz za Wieżą Eiffla i Wieżą Montparnasse.

czytaj dalej >
10 Lipca 2015

Nadmorska sauna

Sauna zbudowana na archipelagu Lofoten w Norwegii pozwala być najbliżej natury, jak to tylko możliwe. Budynek z drewna modrzewiowego został harmonijnie wkomponowany w kamieniste nadmorskie nabrzeże.

czytaj dalej >
02 Lipca 2015

„Walk on balkony” w Gliwicach

W pewien gorący dzień lata architekci z gliwickiej pracowni Zalewski Architecture Group wpadli na pomysł, jak rozweselić ponury wygląd dziedzińca, na który wychodzą okna ich biura. Tak powstał projekt magicznej, zawieszonej w powietrzu „zielonej ścieżki”.

czytaj dalej >
26 Czerwca 2015

Służewski Dom Kultury

Na formę projektu „Służewski Dom Kultury” autorstwa 307 Kilo Design złożyły się jego tradycyjne otoczenie i funkcja, jakiej mają służyć budynki. W efekcie powstał oryginalny zespół siedliskowy, w którym można poczuć bliski kontakt z naturą i sztuką.

czytaj dalej >
19 Czerwca 2015

Nieprawdopodobne budynki

Hiszpański fotograf Victor Enrich rekonstruuje tkankę miejską na nowo, przeprojektowując to, co znane i rzeczywiste w to, co nierealne i wyśnione. Budynki na jego fotografiach lewitują, skręcają się lub wiją niczym węże…

czytaj dalej >
12 Czerwca 2015

„Wydmowe domy”

U wybrzeży Holandii na wyspie Terschelling znajdują się nowoczesne domy zaprojektowane przez architekta Marc’a Koehlera. Ich niezwykłe bryły sprawiają wrażenie, jakby zostały ukształtowane przez wiatr, tak jak otaczające je piaszczyste wydmy. 

czytaj dalej >
05 Czerwca 2015

Niezwykłe schronienie w Dolomitach

Wakacje marzeń we włoskich Alpach? Ukraińska pracownia architektoniczna Plan Bureau stworzyła niezwykły projekt domu wczasowego, który sam w sobie jest atrakcją. Trzypoziomowy drewniany dom pozostaje na długo w pamięci.

czytaj dalej >
27 Maja 2015

Świetlista filharmonia w środku Szczecina

Nagrodzony w tym roku nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej swoim wyglądem nawiązuje do stylu gotyckiego. Przypomina kryształowy zamek lub szereg kamienic o spiczastych dachach. Ten nowoczesny budynek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

czytaj dalej >
22 Maja 2015

Polski sad jabłoni w Mediolanie

Polski pawilon na EXPO 2015 w Mediolanie kusi tajemnicą, zapachem jabłek i soczystymi owocami. Architekci z pracowni 2pm stworzyli bardzo sugestywną opowieść o polskim sadzie.

czytaj dalej >
15 Maja 2015

Perłowe suiseki

W Huazghou w Chinach istnieje perłowy dom opery, zaprojektowany przez irańską architektkę Zahę Hadid, której prace już nieraz prezentowaliśmy. Niezwykły obiekt zbudowany w latach 2003-2011 łączy doskonałość natury z geniuszem projektantki.

czytaj dalej >
08 Maja 2015

Spotkanie designu z naturą

Tym, którzy marzą o ucieczce przed cywilizacją, a jednocześnie od czasu do czasu odrobinę tęsknią za gwarem światowej metropolii, przedstawiamy niezwykły projekt zespołu Lang Architects. Wyjątkowe ekologiczne osiedle drewnianych domów stanęło niedawno w okolicach Catskills w pobliżu Nowego Jorku.

czytaj dalej >
01 Maja 2015

Eliptyczna rezydencja

Zaprojektowana przez hiszpańskie studio architektoniczne Fran Silvestre Arquitectos dwukondygnacyjna, oszałamiająca budowla the Balint House w Walencji sprawia naprawdę kosmiczne wrażenie! 

czytaj dalej >
24 Kwietnia 2015

Designerskie lotnisko w Amsterdamie

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie zyskało nowe, niezwykle designerskie oblicze dzięki współpracy z pracownią Tjep. Punktem wyjścia do renowacji była chęć stworzenia funkcjonalnej, przyjaznej pasażerom przestrzeni oraz wykreowanie poczucia przytulności.

czytaj dalej >
17 Kwietnia 2015

Wkomponowany w naturę

Boandyne House zaprojektowany przez SVMSTUDIO znajduje się w australijskim Toorak. Osadzony na łagodnym zboczu budynek został zaprojektowany tak, by maksymalnie wykorzystać światło naturalne i wyeksponować okoliczne krajobrazy. Kamienny chodnik prowadzący już na wejściu zapowiada prosty i nowoczesny styl, w którym utrzymany jest projekt.

czytaj dalej >
10 Kwietnia 2015

Kiosk Make Architects

Prosta, geometryczna bryła kiosku autorstwa Make Architects powstała na podstawie koncepcji origami i przypomina kompaktowe, prostokątne pudełko. Kiedy jest otwarte, struktura przekształca się, a stalowe panele na zawiasach tworzą unikalny baldachim, jednocześnie umożliwiając harmonijkowe zamykanie i otwieranie.

czytaj dalej >
03 Kwietnia 2015

Nowoczesny dom w lesie

W nadmorskim kurorcie Palanga na Litwie powstał niezwykły dom jednorodzinny. Wąska działka znajduje się w odległości około kilometra od sosnowego lasu, a wokół rozciąga się widok na strome zbocza i wzgórza w kierunku morza. 

czytaj dalej >
27 Marca 2015

Blockhouse otulony lasem

Las Laoshan na zachód od centrum miasta Nanjing w Chinach stał się miejscem wystawy China International Practical Exhibition of Architecture (CIPEA), która skupia 24 renomowanych międzynarodowych i krajowych architektów na wspólnej przestrzeni. Wśród nich znalazł się czteropiętrowy apartementowiec pracowni AZL Architects.

czytaj dalej >
20 Marca 2015

Nowe oblicze szkoły

Projektanci ze studia Heatherwick stworzyli niezwykły budynek szkoły w Singapurze. Kampus Uniwersytetu Technologicznego Nanyang wyróżnia się nieco awangardową architekturą odbiegającą od azjatyckiej tradycji, zapewniając szereg wielofunkcyjnych przestrzeni dla 33000 studentów uczelni. 

czytaj dalej >
13 Marca 2015

Tower House - dom wśród wzgórz

W górzystych, malowniczych rejonach Portland w Stanach Zjednoczonych można znaleźć niezwykły, nowoczesny dom - The Tower House. Prosta, czterokondygnacyjna bryła powstała na skarpie z zapierającym dech w piersiach widokiem, na terenach, które dla architektów ze studia Benjamin Waechter stanowiły nie lada wyzwanie.

czytaj dalej >
05 Marca 2015

Nietypowy Dom TypOwy

Niekonwencjonalny kształt bryły, energooszczędność i dopasowanie do własnych preferencji – tym właśnie charakteryzuje się Indywidualny Dom TypOwy projektu Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes. Innowacyjny projekt łączy w sobie indywidualność z uniwersalnością, a także nowoczesność z tradycyjnymi, naturalnymi materiałami.

czytaj dalej >
27 Lutego 2015

Sześcienne schronisko w słowackich Tatrach

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zabawka gigantów zrzucona prosto z nieba. To nietypowy projekt schroniska w słowackich Tatrach przygotowany przez pracownię Atelier 8000… 

czytaj dalej >
20 Lutego 2015

Opalizująca kostka – Nordwesthaus pracowni Baumschlager Eberle

Ten hipnotyzujący kształt na jeziorze Constance w Fussach w Austrii to klub i przystań jednocześnie. Niezwykle tajemniczy efekt to zasługa podwójnej powłoki, na którą składa się warstwa betonu z wyciętymi kształtami i ściana szkła.

czytaj dalej >
13 Lutego 2015

WuWa 2 – nowy projekt osiedla we Wrocławiu!

WuWa 2 to projekt osiedla na wrocławskich Żernikach inspirowany wystawą WuWa (Wohnuung und Werkraum, czyli mieszkanie i miejsce pracy) sprzed 85 lat, która okazała się jednym z najciekawszych eksperymentalnych osiedli modernistycznych lat 20. ubiegłego wieku. 

czytaj dalej >
06 Lutego 2015

Niebieski Dom Fridy Kahlo

La Casa Azul - taką nazwę nosi dom,a dziś muzeum poświęcone twórczości jednej z najwiekszych meksykańskich malarek Fridy Kahlo. Budynek swoją kolorystyką nazwiązuje do tradycji meksykańskich hacjend,w których mocne barwy odgrywają główną rolę. 

czytaj dalej >
30 Stycznia 2015

Kosmiczna szklarnia w Bristolu

Ten niecodzienny projekt szklarni powstał dzięki nowej, modułowej technice budowlanej. Sześciokątne elementy konstrukcyjne wywierają nacisk jedna na drugą, dlatego konstrukcja nie potrzebuje dodatkowych elementów wsporczych. Unikalna architektura czerpie inspirację z naturalnych form występujących w przyrodzie.

czytaj dalej >
23 Stycznia 2015

Arcydzieło z kamienia

Sztuka architektury nie zawsze wymaga wymyślania finezyjnych form – często najlepsze projekty rodzą się z naśladownictwa natury i tradycji. Kompaktowy, kamienny dom Karst House w Słowenii zachwyca swoim autentycznym pięknem.

czytaj dalej >
16 Stycznia 2015

W duchu japońskiego minimalizmu

Ten betonowy dom jednorodzinny na pewno przypadnie do gustu wszystkim tym, którym podoba  się japoński minimalizm. Surowość materiałów i prostota formy zostały wyniesione do maksimum.

czytaj dalej >
09 Stycznia 2015

Londyński ogród na wodzie

Na projektach londyński most pieszy wygląda jak bajkowy ogród unoszący się nad Tamizą. Obiekt, który będzie kosztował około 175 milionów przywita pierwszych użytkowników dopiero w 2018 roku.

czytaj dalej >
24 Grudnia 2014

Ekspresyjne osiedle we Wrocławiu

Choć neomodernizm ma tylu zwolenników, ilu przeciwników, studio projektowe ArC2 postanowiło stworzyć osiedle szeregowych domów o nieregularnych, dynamicznych kształtach dachów pod nazwą MIKMAK. Obiekt do tej pory wzbudza kontrowersje.

czytaj dalej >
19 Grudnia 2014

Ukoronowany design

Kształt domu jednorodzinnego Korona autorstwa polskich architektów z pracowni 81.WAW.PL został zdeterminowany naturalnym otoczeniem budynku. Niezwykła forma wtapia się w otoczenie.

czytaj dalej >
12 Grudnia 2014

Wertykalny las w Mediolanie

Jedna z nich ma 110, a druga 76 metrów wysokości i są domem nie tylko dla ludzi, lecz również  około 900 drzew. Wieże Bosco Verticale w Mediolanie górują nad miejskim krajobrazem nie tylko wysokością, lecz również swym ekologicznym wymiarem – to pierwszy na świecie wertykalny las. 

czytaj dalej >
05 Grudnia 2014

Dom Bez Schodów

100% komfortu użytkowania? Ten cel zrealizowali architekci Przemek Kaczkowski i Ola Tragońska, którzy zaprojektowali parterowy dom we Wrocławiu. Duże przeszklenia, niczym niezaburzone trakty komunikacyjne i przestronne miejsce do życia to kwintesencja tego obiektu.

czytaj dalej >
28 Listopada 2014

Casa dos Caseiros – fuzja tradycji z modernizmem

Niewielki dom położony w Dolinie Douro w Portugalii to interesująca fuzja tradycji i nowoczesności. Budynek jest usytuowany wśród krajobrazu przekształconego przez człowieka na przestrzeni wieków do produkcji wina, dlatego na życzenie inwestora nawiązuje do lokalnej architektury.

czytaj dalej >
21 Listopada 2014

Dryfujący statek-muzeum

W Paryżu otwarto kontrowersyjny budynek Muzeum Fundacji Vuittona. Monumentalna konstrukcja została zaprojektowana przez Franka Gehry'ego na zlecenie francuskiego miliardera i kolekcjonera sztuki Bernarda Arnault, właściciela koncernu LVHM. Ekspresyjny w swej formie obiekt przypomina szklany statek dryfujący wśród zieleni Lasku Bulońskiego. 

czytaj dalej >
14 Listopada 2014

Najwyższy wieżowiec w Ameryce Północnej

W Nowym Jorku właśnie powstaje budynek, który w założeniu ma pobić rekord wysokości całej Ameryki Północnej. Gigant został zaprojektowany przez pracownie Rafael Vinoly Architects oraz SLCE Architects. Budynek ma osiągnąć wysokość 425 metrów. 

czytaj dalej >
07 Listopada 2014

Przestrzenna Villa Bellevue w Genewie

Piękna nowoczesna willa tonąca w bieli, której granice wychodzą poza ramy budynku, to projekt, który zachęca do przekraczania barier i korzystania z otwartych przestrzeni. 

czytaj dalej >
31 Października 2014

Cricoteka oficjalnie „odsłonięta”

Cricoteka, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, został oficjalni otwarty. Autorem projektu jest studio nsMoonStudio. W budynku oprócz muzeum oraz galerii ma znajdować się biblioteka i kawiarnia, a także odbywać się mają spektakle teatralne oraz pokazy filmowe. 

czytaj dalej >
24 Października 2014

Niezwykła ławka uiliuili

Na terenie nowoczesnego Kampusu Grunwaldzkiego we Wrocławiu w ramach projektu „dobrze wiedzieć” zorganizowanego przez Uniwersytet Wrocławski została ustawiona ławka uiliuili. Można na niej usiąść, położyć się, wyciągnąć lub zwinąć. 

czytaj dalej >
17 Października 2014

Galeria Warmińska

W Polsce pojawia się coraz więcej interesujących projektów architektonicznych, które zachwycają swoją pomysłowością. Jednym z nich jest niewątpliwie nowo otwarte w Olsztynie centrum handlowe - Galeria Warmińska. Autorem projektu jest biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates.

czytaj dalej >
10 Października 2014

Designerskie przedszkole

W Chrościcach pod Opolem powstało przedszkole, które wyróżnia się ciekawym pomysłem na aranżację wnętrz. Sale zostały zaprojektowane tak, by stymulować wyobraźnię dzieci oraz zapewnić im jak najlepsze samopoczucie.  

czytaj dalej >
03 Października 2014

Schody niemające końca

W Londynie dobiega końca Festiwal Designu. W tym roku jedną z jego głównych atrakcji była konstrukcja „Endless Stairs”. Pomysłodawcą liczącej sobie kilka pięter budowli o surrealistycznej formie jest architekt Alex de Rijke.

czytaj dalej >
26 Września 2014

Najciekawsze kościoły świata

Dziś specjalnie dla Was zestawiliśmy najciekawsze bryły kościołów z całego świata, na jakie się natknęliśmy. Poniższa galeria jest dowodem na to, że architektura nigdy nie jest nudna, a każdy budynek zasługuje na nowoczesną formę. 

czytaj dalej >
19 Września 2014

Brama Poznania

Zlokalizowane w najstarszej części miasta muzeum Brama Poznania skrywa ekspozycję poświęconą początkom polskiej państwowości. Obiekt znajduje się na Ostrowie Tumskim, tuż obok katedry, w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław Chrobry.

czytaj dalej >
12 Września 2014

Miniaturowy dom

W Fitzroy w Australii powstał niewielki dom, który z powodu jego niewielkich rozmiarów nazwano „Domem dla lalek”. Mieści się na wąskiej działce o szerokości 3,5 metra. Pomimo miniaturowych gabarytów dom spełnia wszystkie swoje podstawowe funkcje. 

czytaj dalej >
05 Września 2014

Stacja pilotowa w Gdyni

Prosta biała bryła z dużymi, losowo rozmieszczonymi oknami oraz miedzianymi detalami jest rezultatem pracy Pracowni Architektonicznej NANU. W budynku mieści się Stacja Pilotowa – siedziba pilotów gdyńskiego portu. 

czytaj dalej >
29 Sierpnia 2014

Futurystyczna trasa rowerowa

W Eindhoven w Holandii, kraju który pokochał rowery prawdziwą miłością, wybudowano specjalnie dla rowerzystów rondo zawieszone na ulicami miasta. Kładka oddziela ruch samochodowy i pieszy od rowerowego, ułatwiając amatorom dwóch kół poruszanie się przez ruchliwe skrzyżowanie.

czytaj dalej >
22 Sierpnia 2014

Tancząca fontanna

Dubaj to najjaśniejszy punkt na Ziemi widziany z kosmosu. Nie za sprawą oświetlonych ulic i budynków, a największej na świecie fontanny multimedialnej. Konstrukcja jest dziełem wzbogacającym architekturę miasta i stanowi jedną z głównych atrakcji miasta. 

czytaj dalej >
14 Sierpnia 2014

Eko trendy

Meera Sky Garden mieści się na wyspie Sentosa w Singapurze. Ten projekt domu singapurskiego studia Guz Architects to prawdziwe arcydzieło unikalnego i naturalnego designu. 

czytaj dalej >
08 Sierpnia 2014

Podwodna przygoda

W hotelu Conrad Maldives Rangali Island na Malediwach znajduje się niezwykła restauracja, która urzeka jednym z najpiękniejszych wnętrz na świecie. Mowa tu o Ithaa Undersea Restaurant, której architektura zapiera dech w piersiach.

czytaj dalej >
01 Sierpnia 2014

Domy kanadyjskie

Chcielibyśmy zaprezentować Wam technikę budowlaną, która pozostaje w zgodze z naturą oraz spełnia wszystkie wymagania pod kątem bezpieczeństwa i zdrowia. Przedstawiamy lekkie domy kanadyjskie.

czytaj dalej >
25 Lipca 2014

Pawilon Mistrzostw świata w piłce nożnej

Shigeru Bana przedstawialiśmy już jako laureata tegorocznej nagrody Pritzkera. Architekt wyróżnił się na tle innych twórców architektury łączeniem zaawansowanych technik z kreatywnym zastosowaniem papieru i tektury w roli materiałów konstrukcyjnych, a także działalnością filantropijną.  Dziś wspominamy o nim w kontekście Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Shigeru Ban zaprojektował bowiem pawilon Mistrzostw Świata w ambasadzie brazylijskiej w Tokio.

czytaj dalej >
18 Lipca 2014

Kampus Wielicki

Czynnikiem świadczącym o wysokiej klasie architektury jest jej zespolenie z otoczeniem – okoliczną przyrodą oraz zabudową. Harmonia jest celem architektów, którzy tworzą piękne projekty. Jednym z takich jest bez wątpienia Kampus Wielicki, który mieści w sobie Zespół Szkół Zawodowych i Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby.

czytaj dalej >
11 Lipca 2014

Namniejsze domy świata

W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka domów, które zasługują na miano najmniejszych na świecie. Konstrukcje te są dziełami artystycznymi niosącymi aktualny przekaz. Budynki o małej przestrzeni to odpowiedź na przeludnienie świata, która prowokuje nas do refleksji. 

czytaj dalej >
04 Lipca 2014

Green Edge House w Fujiedzie, Japonia

Współczesna architektura charakteryzuje się ciagłym przekraczaniem granic oraz osiąganiem niepowtarzalnych efektów. Najnowszy projekt znanego japońskiego studia architektonicznego mA-style można uznać za kwinesencję minimalizmu. Bryła budynku ma formę szarego, gładkiego prostokąta, który sprawia wrażenie unoszenia się w powietrzu. Niczym niezmącony kształt wyróżnia się na tle okolicy.

czytaj dalej >
27 Czerwca 2014

Architektura domów pasywnych

Energooszczędność jest obecnie bardzo istotnym trendem w architekturze. Wśród domów energooszczednych szczególne miejsce zajmują domy pasywne. Obiekty te są wznoszone w standardzie, który wyróżnia wysoka termoizolacyjność przegród oraz zastosowanie instalacji pozwalających na oszczędność energii, a nawet pozyskiwanie jej ze źródeł odnawialnych. Wszystko po to, by obniżyć do minimum zużycie energii w trakcie użytkowania.

czytaj dalej >
18 Czerwca 2014

Bezgraniczny basen

W dzisiejszym artykule prezentujemy baseny, które tworzą iluzję braku granicy, rozciagania się poza horyzont lub „wlewania się w nicość”. Wizualnie mogą sprawiać wrażenie łączenia się z niebem lub większym zbiornikiem, jak na przykład Oceanem. W zależności od efektu, jaki architekt pragnie uzyskać baseny można umieszczać na wzgórzach, klifach lub dachach wieżowców.  

czytaj dalej >
13 Czerwca 2014

W Chinach powstały drukowane domy

Jakiś czas temu prezentowaliśmy technologię druku w 3D. To rewolucyjna technika, dzięki której możemy stworzyć wiele przedmiotów - od biżuterii, lampy, poprzez wieczorną kreację czy fotel. W Chinach została wykorzystana do budowy domów w zadziwiającym tempie. W ciągu 24 godzin szanghajska firma Yingchuang New Materials za pomocą drukarki 3D wzniosła 10 budynków.

czytaj dalej >
06 Czerwca 2014

Świetlny architekt

Dla współczesnej architektury bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie, które pełni już nie tylko funkcje praktyczne, lecz również kreuje jego indywidualny charakter. Umiejętnie zaaranżowane może podkreślić architektoniczną formę, a nawet ją kształtować. Wyzwaniem dla współczesnych projektantów jest przede wszystkim uzyskanie we wnętrzach harmonii światła i formy. 

czytaj dalej >
30 Maja 2014

W świetle miasta

Klimat każdego miasta współtworzą architektura, infrastruktura oraz tętniące życiem społeczeństwo. Dla bezpieczeństwa ludzi niezbędne jest oświetlenie, które pozwala poruszać się ulicami po zmroku. Obecnie rola sztucznego światła nie ogranicza się tylko do wskazywania drogi, ale również podkreślania, a nawet kształtowania, piękna zabytków oraz nowoczesnych konstrukcji. 

czytaj dalej >
23 Maja 2014

Nagrody Wienerberger Brick Award wręczone

W dniu 8 maja w Architekturzentrum w Wiedniu podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody  prestiżowego, międzynarodowego konkursu Brick Award. Krytycy architektury i dziennikarze zgłosili w tym roku ponad 300 projektów z 26 krajów. Nagrodę główną zdobyła Siedziba Instytutu Filmowego w Tajlandii - Instytut Filmu i Animacji Kantana. 

czytaj dalej >
16 Maja 2014

Muzyka zaklęta w elewacji

Na pomysł odszyfrowania muzyki zakodowanej w elewacji Politechniki Wrocławskiej wpadł młody muzyk multimedialny, Marcin Cichy. Muzyk nie tyle skomponował własną interpretację, co odczytał nuty traktując elementy budynku jako pięciolinię.   

czytaj dalej >
09 Maja 2014

Zaha Hadid – matka współczesnej architektury

Zaha Hadid, niekoronowana królowa współczesnej architektury irackiego pochodzenia. Pierwsza kobieta w historii, która zdobyła nagrodę Pritzkera - najwazniejsze wyróżnienie w świecie architektury określane mianem „Pokojowej Nagrody Nobla w architekturze”. Jej projekty posiadają tak wyrazisty, niekonwencjonalny oraz indywidualny styl, że zdają się krzyczeć „Hadid!”

czytaj dalej >
30 Kwietnia 2014

Szkoła Animo Leadership High School

Po zestawieniu interesujących bibliotek przyszedł czas na zaprezentowanie budynku szkoły, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych, zwłaszcza w kontekście budownictwa energooszczędnego. Nasz wybór padł na szkołę mieszczącą się w dzielnicy Inglewood w Los Angeles - Animo Leadership High School. 

czytaj dalej >
24 Kwietnia 2014

Biblioteki inspirujące nie tylko słowem

W jednym z poprzednich artykułów zaprezentowaliśmy hotele, które zaintrygowały nas oryginalną architekturą . Dziś przygotowaliśmy zestawienie bibliotek, które dosłownie zlewają się z otoczeniem tworząc z nim harmonijną całość. 

czytaj dalej >
11 Kwietnia 2014

Budynki przyszłości

Jury międzynarodowego konkursu MIPIM Architectural Review Future Project Awards, nagradzającego wyłącznie niezrealizowane projekty, wyłoniła już tegorocznych zwycięzców. Po raz dwunasty przyznano nagrody projektom, które wyróżniały się kreatywnością, innowacyjnością oraz sposobem, w jaki harmonizują z otoczeniem. Nowym paradygmatem postępu technologicznego stało się pojecie zrównoważonego rozwoju, w związku  z tym oceniane było również dążenie do zmniejszenia zużycia energii. 

czytaj dalej >
04 Kwietnia 2014

Projekty laureata Nagrody Pritzkera – architektonicznego Nobla

Japoński architekt Shigeru Ban jest laureatem tegorocznej nagrody Pritzkera uznawanej za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień we współczesnej architekturze. Shigeru Ban łączy zaawansowane techniki oraz nowatorskie rozwiązania z kreatywnym zastosowaniem papieru i tektury w roli materiałów konstrukcyjnych. Jest również filantropem znanym ze swej działalności humanitarnej. 

czytaj dalej >
28 Marca 2014

Hotele inne niż wszystkie

Hotele, które dziś prezentujemy, wyróżniają się interesującymi architektonicznie bryłami. Jedne przykuwają uwagę modernistycznymi formami oddającymi współczesne trendy, inne oryginalnym konceptem. 

czytaj dalej >
21 Marca 2014

Emocje malowane na murze

Młodzi artyści dostrzegli płótno dla swych dzieł w szarych murach starych kamienic. Monumentalne malunki ścienne są przejawem street artu, sztuki tworzonej w przestrzeni publicznej. Pojawiają się na powierzchniach ścian dużych miast zmieniając ulice w galerie sztuki.

czytaj dalej >
14 Marca 2014

Czarna wieża w Wiedniu

Wraz z końcem lutego został ukończony oraz oficjalnie oddany do użytku najwyższy wieżowiec w Austrii – DC Tower I. Konstrukcja budowli złożona z dwóch wieżowców dumnie wznosi się nad Wiedniem.

czytaj dalej >
05 Marca 2014

Kubiczne bryły

Nowoczesne domy jedno- i wielorodzinne cechuje minimalizm formy, kontrastowość, kubiczne kształty oraz płaski dach. Taka architektura była popularna przez długi czas jedynie w środowisku zachodnich projektantów. Wśród Polaków budziła skojarzenia z popularną w PRL-u „kostką” -  budynkami mieszkalnymi wznoszonymi w latach 60. i 70. 

czytaj dalej >
27 Lutego 2014

Ekologiczne domy ze słomy i gliny

Kiedy myślimy o glinianych budowlach, widzimy starożytne miasta i świątynie albo prymitywne lepianki. Zaskakującym może być fakt, że materiały naturalne, takie jak glina, słoma, drewno czy kamień, są używane obecnie do budowy nowoczesnych domów. 

czytaj dalej >
20 Lutego 2014

Najwyższa konstrukcja świata

Posiada największą liczbę kondygnacji, najwyżej na świecie położony taras widokowy oraz windę przemierzającą najdłuższy dystans. Mowa o zlokalizowanym w Dubaju wieżowcu Burdż Chalifa, będącym najwyższą lądową konstrukcją, jaką kiedykolwiek zbudowano. 

czytaj dalej >
20 Lutego 2014

Architektura kina – niezwykłe projekty Federico Babiny

Z ogromną przyjemnością prezentujemy wam galerię oryginalnych prac hiszpańskiego architekta i artysty, który w nieszablonowy sposób łączy różne dziedziny sztuki i nauki.  

czytaj dalej >
14 Lutego 2014

Architektura w modzie

Historię ubioru i historię architektury łączy zaskakujący, ale ścisły związek. W ciągu wieków na obydwie te dziedziny wpływały te same prądy i tendencje, a ponadto celem obydwu jest ochrona człowieka przed środowiskiem zewnętrznym i zapewnienie mu komfortu. Ostatnio architektura jeszcze wyraźniej zaznaczyła swoją obecność w modzie dzięki intrygującym projektom polskiej projektantki Agnieszki Urbaniak-Butterworth.

czytaj dalej >
07 Lutego 2014

Feeria barw w przestrzeni miejskiej – subiektywne zestawienie

Mogłoby się zdawać, że współczesne projekty urbanistyczne są utrzymane w prostej, minimalistycznej i pełnej umiaru stylistyce. Często to, co postępowe i nowoczesne, kojarzy się z materiałami takimi jak szkło i metal. Powinno emanować czystością i być łatwe w utrzymaniu.

czytaj dalej >
31 Stycznia 2014

Najwęższy dom świata

W Warszawie, na skrzyżowaniu ulic Chłodnej i Żelaznej, znajduje się nietypowy obiekt architektoniczny. Łatwo go przegapić, a byłoby szkoda, bo to najwęższy dom świata. 

czytaj dalej >
24 Stycznia 2014

U źródeł minimalizmu

Minimalizm niemal zdominował nowoczesną sztukę projektowania. Stanowi on odpowiedź na wszechobecny bezład i wizualny chaos. Jego oczywista wręcz surowość stanowi pełną prawdy formę, która w myśl idei Miesa van der Rohe „mniej znaczy więcej”, staje się egalitarna i kunsztowna.

czytaj dalej >
Ekspert
Zobacz polecanych producentów